Ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 roku?
Temat bardzo aktualny i bardzo dynamiczny. W zasadzie czy jest jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 r.? Można stwierdzić: to zależy. Jednak w poniższej treści znajdziesz zoptymalizowane dane, informacje dotyczące tego, jaki jest aktualnie koszt wykończenia mieszkania. W tym tekście chcemy dać wam kompleksowy obraz tego, jak duża jest dynamika na rynku budowlanym, a co za tym idzie jak wiele możliwości stwarza podczas remontu oraz jakie aspekty należy uwzględnić, abyś mógł lepiej ocenić, na co warto wydać swoje środki.
Kilka ważnych kwestii związanych z planowaniem kosztów wykończenia mieszkania.
Remont mieszkania, niezależnie od rozmiaru nieruchomości to przedsięwzięcie, które wymaga starannej kalkulacji budżetu. W 2024 roku koszty takiego procesu mogą się wahać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To wielki zakres, który zależy od wielu czynników. Zakres prac, wybór materiałów, a także skomplikowanie projektu, ale też zmienne ceny materiałów i robocizny robią swoje.
Ceny materiałów budowlanych w lipcu 2024 w porównaniu z rokiem ubiegłym podskoczyły średnio o 2,3%. Jednak jest to uśrednienie, bo są materiały, których ceny spadają z każdym miesiącem. Tańsze materiały budowlane to w połowie lata 2024 roku:
- otoczenie domu (-3%),
- ściany, kominy (-4%),
- dachy, rynny (-5%),
- izolacje termiczne (-17%),
- płyty OSB, drewno (-22%).
Jak zatem zaplanować budżet w takiej dynamice? Rekomendujemy, żeby ( jeżeli to możliwe) zakupić potrzebne materiały w momencie spadku cenowego i magazynować je do momentu użycia.
Planowanie budżetu remontu mieszkania w 2024 roku.
To ile kosztuje wykończenie, zależy od dobrego założenia.
Planowanie budżetu remontu mieszkania to kluczowy krok, aby uniknąć nadmiernych wydatków i zakończyć remont z satysfakcjonującym efektem. Oto kilka kroków, które pomogą dobrze zaplanować budżet i osiągnąć zamierzony cel:
- Sporządź szczegółową listę prac: dokładnie określ, jakie prace muszą być wykonane podczas remontu. To obejmuje demontaż, instalacje, wykończenia ścian i podłóg, montaż mebli, itp. Im dokładniejsza lista, tym mniej prawdopodobne są niespodziewane koszty.
- Określ priorytety: wyznacz, które elementy są najważniejsze. To pomoże ci rozdzielić budżet na te prace, które mają największy wpływ na wygląd i funkcjonalność mieszkania i na te mniej istotne.
- Wybierz materiały zgodnie z budżetem: na etapie planowania wybierz materiały, które odpowiadają twoim finansowym możliwościom. Staraj się unikać impulsywnych decyzji, które mogą prowadzić do nadmiernych kosztów.
- Porównuj ceny: przy zakupie materiałów i usług porównuj ceny różnych dostawców i wykonawców. To pozwoli ci wybrać najlepszą ofertę, która pasuje do twojego budżetu.
- Zarezerwuj rezerwę na nieprzewidziane wydatki: zawsze zostaw pewien margines w budżecie na niespodziewane koszty lub sytuacje awaryjne. Zazwyczaj rezerwa na nieprzewidziane wydatki wynosi około 10-20% całkowitego budżetu.
- Konsultuj się z fachowcami: zanim zaczniesz remont, skonsultuj się z fachowcami, takimi jak: architekci wnętrz czy wykonawcy. Otrzymasz realistyczną ocenę kosztów oraz potrzebnych materiałów i prac.
- Śledź postępy i koszty: podczas trwania remontu monitoruj wydatki, aby upewnić się, że nie przekraczasz budżetu. Pamiętaj o rezerwie na nieprzewidziane wydatki.
- Kontroluj impulsywność: w trakcie remontu łatwo się dać ponieść i dokonywać impulsywnych zakupów. Zastanów się dobrze przed każdą decyzją o dodatkowych wydatkach.
- Zachowaj elastyczność: w trakcie remontu mogą pojawić się niespodziewane problemy lub zmiany planów. Bądź gotów dostosować się do nowych okoliczności bez naruszania budżetu.
- Ustal termin zakończenia: określ realistyczny termin zakończenia remontu. Im dłużej trwa remont, tym większe mogą być koszty (np. wynajem mieszkania tymczasowego).
Co jest największym wydatkiem podczas remontu mieszkania?
Największą część budżetu przeznaczonego na wykończenie mieszkania zazwyczaj pochłaniają materiały wykończeniowe oraz prace fachowe. Te dwa czynniki są kluczowe dla jakości i efektu finalnego remontu. Oto bardziej szczegółowe wyjaśnienie obydwu pojęć:
- Materiały wykończeniowe: to jedna z największych części budżetu. Materiały obejmują: podłogi, płytki, tapety, farby, listwy przypodłogowe, meble kuchenne, armaturę łazienkową, drzwi, oświetlenie i wiele innych elementów. Wybór materiałów w odpowiedniej jakości ma ogromny wpływ na wygląd i trwałość mieszkania. Inwestycja w trwałe i estetyczne materiały zazwyczaj zwraca się w dłuższej perspektywie.
- Prace fachowe: koszty związane z pracami fachowymi, takimi jak: instalacje elektryczne, hydrauliczne, malowanie, układanie płytek czy montaż mebli, stanowią istotny udział w budżecie. Wynagrodzenie fachowców i wykonawców, którzy zapewniają profesjonalne wykonanie, jest zazwyczaj znaczącym kosztem.
Oprócz tego, inne wydatki, takie jak ewentualny wynajem narzędzi, opłaty za usługi projektowe (jeśli je uwzględniamy) czy transport materiałów, również mogą wpływać na koszty. W tym zakresie można poszukać oszczędności: własny transport, życzliwość rodziny i znajomych, poszukanie aranżacyjnych pomysłów w Internecie.
Nie rekomendowalibyśmy szukania oszczędności jakości materiałów i fachowców, ponieważ oszczędności na tych elementach mogą prowadzić do konieczności napraw i poprawek w niedalekiej przyszłości, co może być kosztowne i frustrujące. Decydując się na wysoką jakość materiałów, inwestujesz w przyszłość wnętrza.
Czas i jego wartość w remoncie.
Czas trwania remontu jest kolejnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę. W przypadku mieszkania o powierzchni około 55 metrów kwadratowych, szacuje się, że remont może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od rozległości prac oraz od tego, czy decydujesz się na zmiany strukturalne czy też tylko na odświeżenie wystroju.
No to ile kosztuje wykończenie mieszkania w 2024 r?
Statystyki i dane na połowę roku 2024 r pokazują uśrednione dane, ale na ich podstawie wiemy, że koszt wykończenia 1 m² mieszkania materiałami z tzw. średniej półki cenowej to ok. 2000 zł. W szybkim przeliczeniu, za wykończenie około 50 m kwadratowych mieszkania musisz przeznaczyć mniej więcej 80 tys. zł.
Podkreślamy jednak, że trzeba liczyć się z tym, że ostateczna cena za remont/wykończenie zwykle przewyższa tę pierwotnie zakładaną i….
… jest zależna od tego czy mówimy o mieszkaniu nowym, czy tzw. „z drugiej ręki”.
Koszty remontu: mieszkanie nowe vs. mieszkanie „z drugiej ręki”.
Kiedy zastanawiamy się nad kosztami remontu mieszkania z drugiej ręki i porównamy z tym jaki jest koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim to… okazuje się, że często opcja druga jest dużo bardziej opłacalna.
Remontowanie mieszkania z drugiej ręki wcale nie jest opcją tańszą, bo wchodzą tu kwestie kosztów przygotowania wnętrza pod rozpoczęcie remontu. Zatem usuwanie starych tapet, skuwanie glazur, czy boazerii pochłania czas, wysiłek i pieniądze. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim w tej kwestii jest dużo bardziej komfortowy i naszym zdaniem opłacalny. może być droższy na starcie, ale eliminuje konieczność samodzielnego organizowania prac remontowych.
W 2024 roku dobra organizacja, staranne planowanie i zachowanie zdrowej elastyczności są kluczowe, aby zakończyć wykończenie mieszkania z zadowalającym wynikiem, nie przekraczając przy tym budżetu. To wyzwanie, ale z odpowiednią starannością można je z powodzeniem przejść.
Szukasz idealnego mieszkania?
Skontaktuj się z nami!
O inwestycji chcesz i musisz wiedzieć więcej? Napisz do nas, zapytaj. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia i rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do komunikacji.