stan deweloperski mieszkania

Stan deweloperski – czym jest i co obejmuje?

Stan deweloperski. Definicja oficjalna w zasadzie nie istnieje, a samo pojęcie jest elastyczne, pojemne i zależne od interpretacji. W tym przypadku, dobrze sprawdza się parafraza szkolnego powiedzenia: co autor (deweloper) miał na myśli? Jednak, mimo pewnej dowolności w tym temacie chcemy rozwiać wątpliwości związane ze stanem developerskim mieszkań. Jeśli jesteś ciekawy, czym dokładnie jest ten standard i co powinniście wiedzieć na ten temat, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej!

Stan deweloperski mieszkania co obejmuje?

Stan deweloperski to etap, w którym standard wykończenia mieszkania jest przygotowany na tyle, aby był użytkowalny, jednak nie obejmuje on jeszcze prac wykończeniowych czy personalizacji przestrzeni, jakie można spotkać w przypadku stanu „pod klucz”. To pewnego rodzaju „pusta paleta”, na której możesz swobodnie tworzyć własne aranżacje.

Co powinno zawierać mieszkanie w stanie developerskim:

Mieszkanie w stanie developerskim jest zwykle wyposażone w podstawowe elementy instalacji. To wykończenie mieszkania, w którego skład wchodzą:

W grę nie wchodzą tutaj wykończenie wnętrz, czy wykończenie łazienki.

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania u różnych deweloperów?

Tak jak podkreślaliśmy wyżej, termin „stan developerski” może nieco się różnić w zależności od dewelopera. Wyżej przedstawione minimum to standard, ale niektórzy deweloperzy , kiedy mówią o stanie deweloperskim, mają na myśli również:

Sami ustalamy szczegóły dotyczące poszczególnych elementów wykończenia nieruchomości poprzez umowę zawieraną bezpośrednio z deweloperem.

Co to jest stan deweloperski plus?

To, co stanowi część stanu deweloperskiego, może ulegać różnicom, w zależności od oferty konkretnego dewelopera.

Niektórzy deweloperzy oferują tzw. „stan developerski plus”. Podwyższony stan deweloperski to opcja, która dodatkowo może zawierać np.: pomalowane ściany, wykonane instalacje elektryczne i sanitarne, zamontowane gniazdka czy włączniki. To pewien krok dalej niż klasyczny stan developerski, ale wciąż różni się od stanu „pod klucz”.

Różnice między stanem surowym, a stanem developerskim?

Stan „pod klucz” to dość oczywista różnica. Powoduje, że bez konieczności wykończenia i remontu, możesz zamieszkać. Natomiast warto zarysować czym różni się kwestia wykończenia mieszkania w stanie surowym.

Stan surowy to etap jeszcze wcześniejszy niż stan deweloperski domu czy mieszkania. Mieszkanie na etapie surowym, bez wykończenia nawet podstawowych instalacji.

Stan pomiędzy surowym a „pod klucz”, gdzie mieszkanie jest gotowe do użytku, ale brakuje detali i wykończenia.

Warto zaznaczyć, że każdy deweloper może mieć trochę inne podejście do tych standardów, dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić, co dokładnie obejmuje dany stan w konkretnej ofercie. To pomoże Wam podjąć najlepszą decyzję, zgodnie z Waszymi potrzebami i oczekiwaniami.

Co obejmuje stan deweloperski domu?

Stan deweloperski mieszkania i stan deweloperski domu różnią się między sobą. Inna jest specyfika budownictwa mieszkaniowego, a inna domów, stad wynikają różnice. Oprócz elementów standardowych w stanie deweloperskim domu (analogicznych do tych w mieszkaniach), deweloper jest odpowiedzialny za zapewnienie:

W niektórych przypadkach, zakres tych prac może obejmować także urządzenie otoczenia posesji, zagospodarowanie zieleni, przygotowanie miejsc parkingowych oraz montaż ogrodzenia.

Określenie stanu deweloperskiego odbywa się najczęściej już na etapie umowy. Dlatego warto w tym miejscu dookreślić poszczególne punkty i dopytać się u konkretnego dewelopera co to jest mieszkanie w stanie deweloperskim w jego rozumieniu. To ważne, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Czym objęta jest gwarancja stanu deweloperskiego?

Ten temat jest przydatny wówczas, kiedy stan deweloperski mieszkania odbiega od norm i umowy.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, szczegółowy zakres elementów stanu deweloperskiego jest każdorazowo określany w umowie, a ta może różnić się nawet w przypadku tego samego dewelopera (na przykład pomiędzy mieszkaniami w centrum miasta a na obrzeżach).

Warto jednak podkreślić dwie kluczowe kwestie, związane z realizacją praw nabywców.

Po pierwsze, istnieje kwestia gwarancji, na podstawie której kupujący może egzekwować swoje uprawnienia dotyczące naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów. To dobrowolna umowa pomiędzy stronami, a więc określenie postanowień i okresu obowiązywania gwarancji zależy od dewelopera oraz w pewnym stopniu od klienta.

Drugim instrumentem prawnym jest rękojmia, stanowiąca prawo ustawowe odpowiedzialności sprzedawcy za wady produktu, w tym wady fizyczne nieruchomości. To rozwiązanie niezależne od woli stron i, co za tym idzie, również niezależne od treści podpisanej umowy sprzedaży lub gwarancyjnej.

Szukasz idealnego mieszkania?

Skontaktuj się z nami!

O inwestycji chcesz i musisz wiedzieć więcej? Napisz do nas, zapytaj. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia i rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do komunikacji.