
Rynek pierwotny a rynek wtórny – co to znaczy i jakie są różnice?
Wybór mieszkania to nie tylko transakcja – to decyzja, to początek czegoś nowego. Wybór, który w znaczący sposób wpływa na Twoją codzienność, samopoczucie i plany. Często kupno mieszkania rozpoczyna się od momentu, w którym przychodzi do Ciebie myśl: „Chcę mieć coś swojego”? Być może po latach wynajmu, wspólnych kuchni i hałaśliwych sąsiadów, przyszła pora „na swoje”. Pierwsza decyzja to… nowe mieszkanie od dewelopera czy lokal z drugiej ręki?
Zanim podejmiesz decyzję, poznaj różnice między tymi dwiema ścieżkami.
Rynek pierwotny i rynek wtórny. Co to znaczy i jakie są różnice?
Rynek pierwotny to mieszkania nowe – prosto od dewelopera, najczęściej w nowo wybudowanych budynkach. Kupujący jest ich pierwszym właścicielem, a lokal nie był wcześniej użytkowany.
Z kolei rynek wtórny to mieszkania „z drugiej ręki”, które były już wcześniej zamieszkane. Kupujący nabywa je od osoby prywatnej lub przez pośrednika.
Jednak przyjrzyjmy się temu bliżej.
Rynek pierwotny, czyli zupełnie od nowa
Definicja rynku pierwotnego jest dość płynna. Ogólnie można ująć, że to nowe nieruchomości, mieszkania, które dopiero co powstały – lub dopiero powstają – w ramach inwestycji deweloperskich. Tak na rynku pierwotnym możesz kupić mieszkanie zanim powstanie ono fizycznie, a to daje Ci też możliwości własnego planowania przestrzeni. Jesteś pierwszym właścicielem, który na wczesnym etapie realizacji inwestycji i projektu w wielu przypadkach może wprowadzić zmiany w aranżacji ścian działowych. Poza tym nikt wcześniej tu nie mieszkał. Nie ma historii – to Ty ją zaczniesz tworzyć. Mieszkanie dostępne jest w stanie deweloperskim.
Rynek wtórny – mieszkanie z historią
Definicja rynku wtórnego, To mieszkania, które były już wcześniej zamieszkane. Mają swoją przeszłość – czasem kilkudziesięcioletnią. Bywa, że są po generalnym remoncie, ale częściej wymagają totalnego odświeżenia. Tutaj budżet i wymagani remontowe zależne są od stanu mieszkania.
Rynek pierwotny, a wtórny. Różnice, które mają znaczenie

Wiele zależy od tego czego oczekujesz od zakupu mieszkania, jakie masz preferencje, co lubisz i co jest ważne. Kupując mieszkanie niezależnie od rynku musisz wiedzieć czego chcesz i na czym Ci zależy. Jest klika aspektów i różnic w rynku na które warto zwracać uwagę.
Cena zakupu mieszkania
Rynek wtórny może wydawać się tańszy… do czasu. Po doliczeniu 2% podatku PCC, opłat notarialnych, remontów i wymiany instalacji – bywa, że cena mocno się wyrównuje. Rynek pierwotny? Bez PCC, bez remontów. Wszystko od nowa, wszystko świeże.
Standard
Nowe mieszkania są projektowane według obecnych norm: energooszczędność, akustyka, dostępność. W mieszkaniu z lat 80. może być problem z dźwiękoszczelnością, wilgocią, a nawet… gniazdkami w odpowiednich miejscach.
Remonty- koszty
Nowe mieszkanie = puste płótno. Ty decydujesz, jak ma wyglądać. Mieszkanie z rynku wtórnego? Zdarza się, że trzeba usunąć ślady po poprzednich właścicielach – od boazerii po ślady życia rodzinnego.
Różnica w kosztach podatkowych
Jedną z dość znaczących różnic między rynkiem pierwotnym a wtórnym są koszty związane z podatkiem od kupna mieszkania. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, bezpośrednio od dewelopera, nie płacisz PCC – to spora oszczędność, szczególnie przy wyższej wartości nieruchomości. Natomiast przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, obowiązuje konieczność odprowadzenia podatku PCC w wysokości 2% wartości nieruchomości. W praktyce oznacza to nawet kilkanaście tysięcy złotych więcej do zapłaty „na start”. Dla wielu kupujących to różnica, która realnie wpływa na budżet całej transakcji.
Mieszkanie z rynku wtórnego – za i przeciw
Warto podać konkrety, czyli kilka za i przeciw mieszkania z rynku wtórnego.

Zalety rynku wtórnego
- często lepsza lokalizacja (np. bliżej centrum miasta lub i w samym centrum) i rozbudowana infrastruktura (lokale usługowe)
- szybka dostępność – nie musisz liczyć się z czasem i budową nieruchomości, bo ona już istnieje.
- bywa nieco tańsze przy zakupie.
Wady mieszkania z „drugiej” ręki:
- ryzyko ukrytych usterek co w zasadzi nie zdarza się w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, a nawet jeżeli to zadanie dewelopera – obowiązek usunięcia konkretnych usterek
- mieszkania kupowane z drugiej ręki to często brak gwarancji,
- wyższe koszty formalne i koszty utrzymania (tutaj zazwyczaj w grę wchodzi spółdzielnia mieszkaniowa)
- mieszkanie wymaga dodatkowych nakładów finansowych przy remoncie
- dochodzisz do porozumienia z byłym właścicielem nieruchomości – co nie zawsze jest proste i łatwe
Rynek pierwotny – również posiada za i przeciw
Podobnie jak w poprzednim przypadku, tak i zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma mnóstwo zalet, ale też kilka aspektów, które można by umownie nazwać wadami.
Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego:
- nowoczesne rozwiązania i technologie i wygoda,
- gwarancja i rękojmia,
- możliwość aranżacji „po swojemu”,
- często z balkonami, windą i miejscem postojowym, komórką lokatorską, czasami są przy mieszkaniach przestronne tarasy
- mniejsze koszty remontu,
- dostępne są mieszkania wykończone,
- sprzedaje biuro nieruchomości, które jest otwarte na współpracę, nie stwarza problemów, ma przygotowane dokumenty – nie musisz negocjować z poprzednim właścicielem mieszkania,
- po wprowadzeniu zazwyczaj są niższe koszty utrzymania.
Ewentualne wady, przeszkody
- dłuższy czas oczekiwania (jeśli kupujesz „na etapie budowy”),
- cena bywa wyższa, choć nie zawsze.
- w przypadku nowych mieszkań częściej jest to lokalizacja poza centrum lub na osiedlach oddalonych od centrum miasta.

To w końcu co wybrać kupując mieszkanie?
Trzeba otwarcie powiedzieć są wady i zalety obu rozwiązań. Przy wyborze trzymaj się własnych potrzeb. Pomyśl: gdzie widzisz siebie za kilka lat? Jakie masz potrzeby? Marzysz o zielonej loggii, ciszy za oknem i ładowarce do auta elektrycznego w garażu w nowoczesnym budownictwie? A może chcesz żyć w dogodnej lokalizacji, w tętniącym życiem śródmieściu, z kawą na rogu i tramwajem pod blokiem? Odpowiedzi na te pytania wskażą ci jakiego szukasz mieszkania. Zakup nowego mieszkania musi być kompatybilny z Tobą. To w zasadzie jedna z najważniejszych decyzji. Dlatego musi zgadzać się z Twoimi potrzebami, z tym jak patrzysz na świat, jak żyjesz, funkcjonujesz i co jest dla Ciebie istotne na danym etapie życia, bo przestrzeń ma znaczenie!
W ASKO S.A. wierzymy, że zakup nieruchomości i mieszkanie to nie tylko metr kwadratowy. To decyzja, która buduje Twój rytm życia. Twój sposób funkcjonowania, odpoczynku i rozwoju.
Dlatego podchodzimy do tego z uważnością…, bo przestrzeń ma znaczenie.
Szukasz idealnego mieszkania?
Skontaktuj się z nami!
O inwestycji chcesz i musisz wiedzieć więcej? Napisz do nas, zapytaj. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia i rozwiać wątpliwości. Zapraszamy do komunikacji.